Mleko... bohaterem dnia
Mleko i płatki wszelkiego rodzaju to podstawa śniadaniowa w wielu domach. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej temu pierwszemu składnikowi- mleku. Zacznijmy od podstaw:
Skoro już wiemy, czym jest partner płatków, to możemy przejść jeszcze dalej i przyjrzeć się mleku z innej strony.
Czym jest mleko?
Z definicji książkowych możemy przeczytać, iż jest to wydzielina gruczołu mlekowego samic ssaków, pojawiająca się w okresie laktacji. Mlekiem nazywamy również napoje roślinne, które mają zastępować mleko pochodzenia zwierzęcego.Skoro już wiemy, czym jest partner płatków, to możemy przejść jeszcze dalej i przyjrzeć się mleku z innej strony.
Wartość odżywcza:
(na bazie mleka 1%)
- 42 kcal /100g
- Białko 3.4g
- Tłuszcze 1g
- Węglowodany 5g
- Cholesterol 5mg
- Witaminy A D E B12
- Minerały WAPŃ POTAS SÓD MAGNEZ
Rodzaje mleka:
Mleko krowie
Charakteryzuje się wysoką wartością odżywczą, jest m.in. dobrym źródłem pełnowartościowego białka. Zawiera od 0.5% do 4% tłuszczu, który jest dobrym rozpuszczalnikiem dla witamin A, D oraz karotenu.
Mleko kozie
Zawiera mniej białka niż mleko krowie, które odpowiedzialne jest za powstawanie alergii. Zaletą tego zjawiska jest możliwość zastąpienia mleka krowiego, mlekiem kozim. Jest bogatsze w minerały tj. miedź, żelazo czy magnez.
Mleko sojowe
Powstaje ono poprzez namoczenie nasion soi w wodzie, a po 4 godzinach powstała mieszanka jest miksowana. Ten rodzaj mleka jest źródłem pełnowartościowego białka, ale zawiera małą ilość aminokwasu, nazywanego metionina, który jest konieczny do wzrostu i budowy tkanki mięśniowej.
Mleko kokosowe
Mleko roślinne, które wytwarzane jest z miąższu orzecha kokosowego i wody. Ma gęstą konsystencję oraz charakterystyczny kokosowy smak. Mleko kokosowe jest dość często mylone z wodą kokosową, która jest płynem znajdującym się wewnątrz niedojrzałego kokosa.
W handlu dostępne jest wiele innych rodzajów mleka, jak również napojów mlecznych, m.in. na bazie ryżu, płatków owsianych, orkiszu, migdałów, orzechów, sezamu czy nasion słonecznika, jak również na bazie kasz.
Komentarze
Prześlij komentarz