Ostryga... bohaterem dnia
Ostrygi- bohater dnia, któremu się dzisiaj przyjrzymy.
Jaką mają wartość odżywczą? W jaki sposób je otworzyć? Jaki mają wpływ na nasz organizm? Jak poznać czy ostyga jest świeża?
Na te pytania poznacie odpowiedź w tym wpisie. Zapraszam!Jaką mają wartość odżywczą? W jaki sposób je otworzyć? Jaki mają wpływ na nasz organizm? Jak poznać czy ostyga jest świeża?
Czym są ostrygi?
Te owoce morza, które już od starożytności znane były jako afrodyzjak, dla niektórych są symbolem luksusu, a dla innych źródłem przyjemności dla podniebienia.
Są to mięczaki jadalne, które należą do rodziny małży. Występują w morzach ciepłych.
Najpopularniejszymi gatunkami są:
~ostryga europejska;
~ostryga portugalska;
~ostryga wielka.
Wartość odżywcza:
- 85kcal/100g
- Białko 4.5g
- Tłuszcze 5.5g
- Węglowodany 5g
- Błonnik 0g
- Witaminy A B1 B12 C E
- Minerały CYNK MIEDŹ SELEN MAGNEZ ŻELAZO WAPŃ FOSFOR
Właściwości ostryg:
- Przeciwzapalne i przeciwutleniające właściwości ostryg chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników;
- Pozytywnie wpływają na zdrowie serca. Zmniejszają one ilość złogów, które gromadzą się na tętnicach;
- Są bogate w cynk- minerał, który zapewnia zdrowie i prawidłowe działanie siatkówki oka;
- Duża dawka cynku pomaga tworzyć kolagen, który ma duże znaczenie dla wsparcia skóry, pomaga również wzmocnić paznokcie;
- Ostrygi zawierają sporą ilość witaminy B12, która zwiększa poziom energii;
- Obecność selenu, miedzi, żelaza, cynku, wapnia i fosforu w tych mięczakach może spowodować lepsze zdrowie i zwiększyć gęstości kości;
- Są one uważane za afrodyzjak. Zawarty w nich cynk pomaga w produkcji testosteronu, hormonu pomocnego w regulowaniu libido.
Jak otwierać ostrygi?
Przed otwieraniem ostryg musimy je dokładnie oczyścić i umyć pod bieżącą wodą. Będziemy potrzebować noża do ostryg oraz kuchenną ściereczkę.
- Kładziemy ostrygę na ściereczce wklęsłą częścią do dołu, owijamy ją ściereczką i przytrzymujemy. Czubek noża wbijamy w miejsc między dolną, a górną muszlą.
- Obracamy nóż w prawo i w lewo podważając górną muszlę aż otworzy się z charakterystycznym dźwiękiem. Przecinamy mięsień łączący muszle i delikatnie podnosimy górną muszlę.
- Odrywamy nożem ostrygę od dolnej muszli. Pozostawiamy ją w muszli.
Świeża, czy popsuta?
Kiedy oceniamy świeżość ostryg, należy zwrócić uwagę na ich muszle. W przypadku świeżych będą one zamknięte, jeżeli muszla lekko się otwiera, warto przeprowadzić mały test i uderzyć nią o blat stołu. Zamknięcie oznacza świeżość, natomiast owoce morza, które pozostały otwarte, oznaczają brak świeżości.
Komentarze
Prześlij komentarz